Dokumenty

Děkujeme za podporu v roce 2022

„Jsme v tom skutečně a hluboce všichni hluboce pospolu“ je citát Christophera Bache z rozhovoru se Stephanem Martinem v knize Kosmické rozhovory, která se zabývá mimo jiné transformací lidstva v současné době.

… a záleží na každém z nás – chce se dodat.

Proč ale začínat dopis, kterým Vás tradičně koncem roku oslovujeme, děkujeme za Vaši spolupráci a podporu, poněkud filosofickou úvahou?

My se přece společně věnujeme „jenom“ jídlu. Vždyť jídla je (zatím) dost. Otázka je: jde jenom o jídlo, a taky o jaké jídlo jde? A tady jsme u podstaty naší vděčnosti za to, že si mnozí z Vás uvědomují to, že jde o víc než o pouhé jídlo, za to, že podporujete naše snahy o to nabízet biopotraviny a potraviny od lokálních zemědělců.

Evropská unie a zejména vláda naší republiky se potýká s úsilím nejrůznějších zemědělských svazů a organizací o výraznou (finanční) podporu konvečního zemědělství. Vzhledem k síle těchto organizací a jejich důvodům, že je potřeba nasytit svět, se jen těžko argumentuje, že jde o víc než „jen“ o jídlo. Ano, lidí na Zemi je moc a stále nás přibývá, a je jasné, že vědci hledají nejrůznější řešení – například v precizním zemědělství, v akvakulturách (pěstování rostlin ve vodním prostředí s umělým osvětlením), na molekulární úrovni (genetické modifikace); kromě toho jsou zde snahy o to získat víc peněz na nákup umělých hnojiv a pesticidů, které jsou stále dražší (zdražuje se ropa). Jde o moc, jde o peníze.

Ale ve skutečnosti jde o nohem víc, než jen o jídlo – jde o půdu, klima, vodu a zejména o vztahy. Na toto věda/vlády až tak ohled neberou. A řešení mohou být mnohem jednodušší, přirozenější, komplexnější a v podstatě levnější – ať už jde o ekologické zemědělství, biodynamické hospodaření, o lokální hospodaření, které vnímá a bere v úvahu krajinu, přírodu a člověka v ní. Jde opravdu o ovědomění si významu vztahů, které se snažíme a dokážeme navazovat se zemědělci a zprostředkovateli místních potravin, a tedy i s půdou, přírodou, krajinou, ale taky o sebe navzájem.
A právě Vy smysluplnost tohoto systému, této sítě vztahů potvrzujete tím, že u nás nakupujete potraviny, navštěvujete naše bistro. Víme o sobě, a to je v dnešní době zvlášť potřebné a důležité.

Ano, jsme v tom všichni hluboce pospolu, aneb doba vůdců je pryč. Je jen na nás, jestli si uvědomujeme hodnotu vzájemné propojenosti a nezbytnosti spolupráce, a jaké činy jsou důsledkem tohoto porozumění.


Za Vaši podporu a spolupráci děkujeme a přejeme Vám radost a zdraví v roce 2023.
Družstvo VIKTORINA LOCA


Pro připomenutí zmiňme některé naše“ zemědělce:
Iveta a Marek Martináskovi a Gabriela a Pavel Šelongovi z Pustějova pěstují zeleninu na biodynamických principech, resp. bio-zeleninu.
Petr Neuvirt pěstuje zeleninu v Jistebníku.
Martin Lichnovský ze Závišic ekologicky pěstuje mimo jiné pohanku a zásobuje nás bio-hovězím masem.
Markéta a Oldřich Menšíkovi z Kunčic pod Ondřejníkem chovají krávy na mléko a v našem obchůdku od nich najdete jogurty a sýry ve kvalitě bio.
Libor Pustějovský dodává do obchůdku vejce od slepic chovaných volně ve výběhu a krmených vlastním obilím a několikrát do roka si od něj můžeme koupit kuřata, kachny nebo krůty.
Kateřina Štanclová s rodinou ze Staré Vsi u Bílovce ekologicky pěstují žito a špaldu.
Miroslav Jurčák z Hrabětic pěstuje špaldu.
Bohumil Kučera z Opatovic u Hranic je ekologickým sadařem a mnozí z Vás měli na vánočním stole jeho výborný mošt.
Rodina Němcova z Vysočiny nás zásobuje mlékem, máslem i masem.
Na Statku Tichý v Jindřichově ve Slezsku ekologicky pěstují špaldu, žito, oves, len, mák a můžete si od nich nakoupit chléb, slané i sladké pečivo a spoustu dalších dobrot
Tomáš Košťál z Kopřivnice nás zásobuje medem.
David Holaň z Ostravy dodává proslulé „zelíčko“.

A to jsou jen někteří, nezmiňujeme další moravské a české zpracovatele a firmy, jejichž produkty se Vám snažíme zprostředkovat.